V. třída

5. třída "U Krtečka"

Naší třídu najdete ve 3. pavilonu mateřské školy v prvním patře. V letošním školním roce máme zapsáno 21 dětí. Věkové složení dětí je 3 až 6 let, tedy smíšené oddělení. Všechny děti jsou tělesně, smyslově i duševně zdravé.

O děti pečují učitelky Bc. Hana Horáková, Dita Kubešová, asistentka pedagoga Anna Išková a provozní pracovnice Michaela Pešková.

Provoz třídy je od 6.00 do 15.30 hod. Ráno se děti, dle potřeby rodičů, scházejí od 5.30 hod ve 2. třídě druhého pavilonu a odpoledne se rozcházejí ve 3. třídě prvního pavilonu, kde je provoz do 16.30 hodin.

Naše třída je vybavena mobilním telefonem číslo 770 114 865

Motto třídy: „Krteček nás provede, nám se to s ním povede!“
Ranní přivítání s Krtečkem v komunitním kruhu

„Krtek je náš kamarád

s námi zahraje si rád.

Rozdíl Krtek nedělá.

Zazpívá si zvesela!

Cvičíme i malujeme,

my se tady nepereme!

Stříháme a počítáme

s Krtečkem si povídáme.

Pomáhá nám dětem všem.

Přejeme si pěkný den!“

Našim hlavním cílem je dát každému dítěti optimální prostor k jeho všestrannému a harmonickému rozvoji. Hrou, radostnou a zábavnou činností vypěstovat v dětech kladný a ohleduplný vztah ke svému zdraví, lidem, přírodě a světu kolem nás. Naší snahou je poskytnout každému dítěti pomoc a podporu v takové míře, kterou individuálně potřebuje a která mu vyhovuje. Dbáme na pozvolnou adaptaci nově přijatých dětí na školní prostředí a

pozvolné začleňování do kolektivu. Snažíme se každému dítěti poskytnout pomoc a podporu v takové míře, kterou individuálně potřebuje a která mu vyhovuje. Dalším cílem je připravit předškolní děti na vstup do ZŠ. Podporujeme dětskou zvídavost a potřebu objevovat a poznávat nové. Hry i ostatní činnosti jsou založeny především na prožitcích.

Vzdělávání naší třídy vychází z integrovaných bloků charakterizovaných ve Školním vzdělávacím programu a vycházejících z ročních období a dění kolem nás.

Září Hola, hola, škola volá

Říjen – Listopad Podzimní čarování

Prosinec Kouzelné vánoční zvonění

Leden – Únor Co má zima na práci

Březen – Duben Přišlo jaro se sluníčkem

Květen – Červen Je nám dobře na světě

Tyto bloky dále rozpracováváme do týdenních či dvoutýdenních témat.

Naším rituálem je komunitní kruh, kde se každé ráno pozdravíme, seznámíme se s tím, co nás daný den čeká, sdělujeme si své pocity, zájmy a zážitky, řešíme vzniklé problémy. Snažíme se dodržovat pravidlo „Jeden hovoří, ostatní naslouchají.“ Rituálem nás provází Krteček.

Hry a ostatní činnosti budou přizpůsobené věku dětí. Vhodnou motivací s dopomocí Krtečka a různých maňásků chceme dětem zajistit možnost postupovat dle vlastních individuálních možností a předpokladů. Činnosti budou založené na hře, která je přirozeným projevem aktivity dítěte a vývojovou potřebou dětí předškolního věku.

Plánované akce

- sběr přírodnin

- výlov rybníka

- mikulášská nadílka

- vánoční dílna s rodiči

- výroba dárků na adventní trhy pro Arpidu

- vánoční besídka

- vánoční posezení s rodiči

-zimní vycházka do lesa s dobrotami pro zvířátka

- maškarní rej

- hledání velikonočního zajíčka

- čarodějnický rej

- návštěva Zlivské knihovny

- oslava Dne dětí

- třídní výlet

- jarní besídka pro rodiče

- rozloučení s předškoláky, pasování na školáky

- divadelní představení dle aktuální nabídky

- výchovné koncerty k různým tématům v sále ZUŠ dle aktuální nabídky

Doplňkové činnosti

Plavecký kurz, Povídálek, solná jeskyně v dětském centru Šikulka v Českých Budějovicích

Plavecký kurz - pro předškoláky – délka kurzu je 8 lekcí. Jedná se o kurz, kdy se děti pod odborným vedením seznamují s vodou, odbourávají strach z ní, učí se správně dýchat. Za pomoci velkého počtu pomůcek si osvojují dovednosti vedoucí k umění plavat. Kurz bude probíhat od září v plaveckém bazénu v Prachaticích.

Povídálek - pro předškolní děti se špatnou výslovností, které jsou v péči logopeda. Logopedická cvičení a hry budou probíhat jedenkrát za 14 dní v době poledního odpočinku pod vedením logopedické asistentky Bc. Pavlíny Slavíkové.

Děti do bruslí - pro předškolní děti - bruslařský kurz na stadionu v Českých Budějovicích. Před zahájením kurzu proběhne online schůzka pro rodiče, kde se dozví potřebné informace.

Solná jeskyně – ozdravný pobyt pro děti v jeskyni, a hry v dětské herně Šikulka.

O mimořádných, neplánovaných akcích budou rodiče včas informováni prostřednictvím nástěnky a slovně při předávání dětí.