IV. třída

4. třída „U opiček“

Rok s Opičkou Žofinkou!

Všeobecné informace:

V naší mateřské škole neseme označení 4. třída. Najdete nás v 1. patře 1. pavilonu. Bude k nám docházet 26 dětí, které ve školním roce 2023/2024 dovrší 4-5 let věku.

O děti budou pečovat učitelky Bc. Pavlína Slavíková, Jana Polenová, asistentka pedagoga Anna Prüherová a provozní pracovnice Jitka Mašková.

Spojit se s námi můžete přímo na telefonním čísle: 770 114 864.

Maskotem naší třídy je Opička Žofinka, která děti provede všetečným, zvídavým způsobem všemi 5-ti vzdělávacími oblastmi, které jsou rozpracovány v našem třídním vzdělávacím programu na základě 6-ti integrovaných bloků ze Školního vzdělávacího programu MŠ Zliv:

1. Hola, hola škola volá (září)

2. Podzimní čarování (říjen-listopad)

3. Kouzelné vánoční zvonění (prosinec)

4. Co má zima na práci (leden-únor)

5. Přišlo jaro se sluníčkem (březen-duben)

6. Je nám dobře na světě (květen-červen)

Tyto bloky dále rozpracováváme do týdenních či dvoutýdenních témat, dle zájmu dětí o danou oblast. Upřednostňujeme individuální nebo skupinovou formu „učení“ a činností před frontální (všichni najednou). Využíváme hojně prožitkové učení a hru jako prostředek k poznávání.

Hlavní cíle učitelek:

· co nejklidnější návrat do MŠ po prázdninách

· mít šťastné a spokojené děti celý rok

· prohlubovat vztahy s vrstevníky a upevňovat pravidla chování v třídním kolektivu

· vybudovat v dětech návyky k režimu v MŠ

· hrou, radostnou a zábavnou činností vypěstovat v dětech kladný a ohleduplný vztah ke svému zdraví, lidem, přírodě a světu kolem nás

· dát každému dítěti prostor k optimálnímu rozvoji ve všech vzdělávacích oblastech.

Některé děti se zapojí rychle, jiné zůstávají delší dobu v roli „pozorovatele“. Děti nenutíme do společných her, necháváme jim čas, dokud samy neprojeví zájem o zapojení.

Klademe důraz na denní kontakt a komunikaci učitelek s rodiči. Vzájemná informovanost např. o náladách dítěte a jeho zvycích učitelkám usnadní najít si k dítěti cestu.

V usnadnění vytváření kolektivu i kolektivních pravidel nám pomáhá třídní maskot opička Žofinka. Bude nás provázet celým školním rokem i třídním programem. Pomocí příběhů budeme děti motivovat nejen k činnosti, ale vést především k porozumění různým situacím a to především prožitkovým učením.

Rodiče jsou informováni prostřednictvím:

· individuálních rozhovorů při předávání a vyzvedávání dítěte

· nástěnek a informačních letáčků v šatně

· fotek vkládaných na webové stránky MŠ a na zaheslovaný účet rajče.idnes.cz

Akce třídy:

· tento rok se s našimi výrobky budete setkávat na nástěnce v prodejně Flop ve Zlivi

· divadelní představení v průběhu celého školního roku

· „Loučení s létem“ s rodiči

· výlov rybníka

· sběr přírodnin

· pouštění draků

· návštěva Mikuláše, čerta a anděla