Jak postupovat při začlenění do vzdělávání v ČR

Příručka pro rodiče

JAK POSTUPOVAT PŘI ZAČLENĚNÍ DO VZDĚLÁVÁNÍ V ČESKÉ REPUBLICE – podle právního stavu ke dni 21. března 2022

CO DĚLAT, POKUD JSTE PRÁVĚ PŘIJELI S DĚTMI
DO ČESKÉ REPUBLIKY?

Aklimatizujte se na nové prostředí – nyní je ze všeho nejdůležitější zajistit zázemí rodiny pro každodenní život a dopřát všem dostatek odpočinku.

Postupně se zkuste adaptovat na život v nové zemi

• zkuste dětem zajistit vhodné volnočasové aktivity ve skupinách vrstevníků – zapojení do adaptačních skupin organizovaných různými organizacemi, kreativní činnost, sport, pobyt v přírodě apod.;
  • zvažte možnost zapojení do distanční výuky poskytované ukrajinskými vzdělávacími organizacemi;
  • zkuste si osvojovat s dětmi základy českého jazyka přiměřené jejich věku.

Začněte řešit nástup do české školy – nástup do školy je vhodný až ve chvíli, kdy je vaše dítě na něj připraveno a nevnímá jej jako stresující událost. Není nutné na přijetí do školy spěchat, nejdříve je potřeba vyřešit trvalejší místo pobytu, materiální a finanční zabezpečení. Po dobu prvních tří měsíců pobytu na území ČR není potřeba nástup do školy zajistit, pokud ale vyhodnotíte, že je to pro dítě vhodné, máte na to samozřejmě právo. Doporučujeme využít před nástupem do školy nejdříve adaptační skupiny v místě bydliště. Zejména pokud ještě nemáte stabilní bydlení, zvažujete stěhování apod. Adaptační skupiny pomohou vaše dítě zapojit mezi vrstevníky, naučit se základy češtiny a připravit se na zahájení vzdělávání v české škole.

1)  Předškolní vzdělávání

Předškolní vzdělávání se uskutečňuje v mateřské škole
a je určeno pro děti zpravidla od 3 do 6 let, poslední rok před nástupem do základní školy je v ČR povinný.

Není nezbytně nutné řešit předškolní vzdělávání ihned, pokud se rozhodnete dítě do mateřské školy zapsat, je to vaše právo, a můžete tak učinit kdykoliv. Platí však, že určitá mateřská škola nemusí mít pro přijetí dítěte nyní (tedy v průběhu školního roku) volné místo a můžete být tedy odmítnuti. V takovém případě bude situaci řešit zřizovatel nebo krajský úřad a určí jinou školu, která pro dítě místo bude mít.

Pro děti narozené od 1. 9. 2016 do 31. 8. 2019
ukrajinským občanstvím přicházející do ČR v souvislosti s ozbrojeným konfliktem je stanoven termín zápisu do mateřské školy pro školní rok 2022/23 v době od
1. června 2022 do 15. července 2022. Konkrétní termín zápisu v tomto období stanoví mateřská škola. Pokud je Vaše dítě narozeno od
1. 9. 2016 do 31. 8. 2017, bude pro něj ve školním roce 2022/2023 předškolní vzdělávání povinné, a je tedy každopádně třeba jej zapsat v daném termínu do mateřské školy, pokud nenastoupí dříve.

Mateřskou školu volíte zpravidla podle místa pobytu. Pokud si nevíte rady, obraťte se na obecní úřad, v Praze na úřad městské části. S žádostí o přijetí vám pomůže konkrétní mateřská škola, která má k dispozici také žádost v ukrajinském jazyce. Musíte předložit svůj doklad totožnosti a doklad o totožnosti dítěte (je možné použít vízum nebo jiný dokument). Nutné je také předložit potvrzení od dětského lékaře v ČR o očkování dítěte (s výjimkou dětí v povinném předškolním vzdělávání).

V mateřské škole se hradí úplata za vzdělávání a školní stravování. Úplata za vzdělávání se netýká povinného předškolního vzdělávání. Pokud máte problém s úhradou úplaty, škola vám případně poradí, jak situaci řešit.